Infračervené závory sú umiestnené na pevne zabudovaných stĺpcoch a vytvára medzi vysielacej a prijímacej jednotkou neviditeľný lúč alebo rad lúčov nad sebou. Pri prerušení lúča dôjde k poplachu.
Vysielač s prijímačom musí byť umiestnený na priamu viditeľnosť, takže pri inštalácii infračervených závor pre stráženie pozemkov je nutné prihliadať k úpravám terénu a výsadbe rastlín. Nevýhodou závor je vysoký počet planých poplachov, spôsobených hmlou, padajúcim snehom alebo pohybom zvierat.
Rovnako ako u infračervené závory tvorí mikrovlnnú bariéru vysielaciu a prijímaciu časť. Na rozdiel od závory však bariéra vytvára ucelené ochranné pole doutníkovitého tvaru, ktorého rozmery a dosah sú dané konfiguráciou bariéry.
Ochranné pole zaručuje veľmi kvalitný stráženia záujmového priestoru au kvalitných mikrovlnných bariér je možné nastaviť veľkosť predmetu, na ktorý systém reaguje vyhlásením poplachu. Mikrovlnné bariéry nájdu uplatnenie nielen pre ochranu pozemkov, ale strážiť aj vstup na balkóny a terasy, preliezaniu stien, vniknutí na ploché strechy objektov a podobne.
Aj tu je nutná priama viditeľnosť medzi vysielačom a prijímačom a v zabezpečenom koridoru by nemali byť pohybujúce sa predmety, trávy, kríky alebo konáre stromov, ktoré by sa mohli stať zdrojom planých poplachov
Zemné detekčné káble sú zrejme najspoľahlivejším ochranným systémom pre vonkajšie použitie. Bohužiaľ aj najdrahším. V určitej hĺbke pod povrchom zeme je uložený špeciálny detekčný kábel, ktorý okolo seba vytvára niekoľko metrov široké detekčné pole a vyhodnocuje jeho zmeny.
Rovnako ako u mikrovlnnej bariéry, aj tu sa nechá nastaviť minimálnu veľkosť objektu, ktorý vyvolá poplach. Zemné káble majú celý rad výhod. Majú vysokú mieru spoľahlivosti, na rozdiel od ostatných ochranných systémov nie sú vidieť, plynulo kopírujú všetky výškové nerovnosti a strážený koridor sa nemusí skladať z priamok.